În momentul de faţă teatrul independent are nevoie de acest festival pentru a-şi consolida poziţia în spaţiul cultural românesc. Există foarte puţine evenimente de acest gen, iar amploarea primei ediţii a Maratonului Teatrului Independent a demonstrat dorinţa publicului de a cunoaşte mai bine producţiile independente.
Astfel, în perioada 10 – 16 septembrie, Asociaţia Teatrul.ro, în parteneriat cu ArCuB – Centrul de Proiecte Culturale al Primăriei Municipiului Bucureşti, organizează cel mai amplu festival de teatru independent din România:
MARATONUL TEATRULUI INDEPENDENT – BUCHAREST FRINGE, EDIŢIA A DOUA
Veţi avea parte de:
7 ZILE de Festival
43 DE SPECTACOLE din Bucureşti, Cluj, Sibiu, Tg. Mureş, Bacău.
11 SPAŢII de joc: Godot Cafe-Teatru, Teatrul de Comedie – Sala Nouă, Teatrul Arca din cadrul La Scena, Teatrul Apropo, Teatrul Tabu/Legere Live, unteatru, Teatrul LUNI de la Green Hours, Teatrul În Culise, Club UNITER, Teatrul de Sufragerie şi Sala ARCUB
1 PREMIERĂ: – ”A Junk Tango Story”, de Chris Simion
PROGRAMUL va fi următorul:
LUNI, 10 SEPTEMBRIE 2012
17.00 – Godot Cafe Teatru: Deschiderea Festivalului. Conferință de Presă.
19.00 – Godot Cafe Teatru: Spectacol Invitat: ”Flori, filme, fete sau băieți” de Mimi Brănescu (1 oră și 20 minute)
19.30 – Teatrul de Sufragerie: ”Fără Cap” după Truman Capote (50 minute)
20.00 – Teatrul Arca: ”Încurcă lume” de A. De Herz (60 minute)
21.30– Teatrul Apropo: ”Fotografii cu clovni invizibili” de Val Butnaru (CLUJ) (50 minute)
MARȚI, 11 SEPTEMBRIE 2012

18.00 – Teatrul Apropo: We Are Camera” de Fritz Kater (BACĂU) (1 oră și 20 minute)
19.00 – Teatrul În Culise: “Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu” de Matei Vişniec (1 oră și 20 minute)
20.00 – unteatru: ”Trei Femei Înalte” de Edward Albee (1 oră și 15 minute)
21.00 – Teatrul TABU / Legere Live: ”Pasărea care nu e” de Raluca Mara (CJ) (50 minute)
22.00 – Godot CafeTeatru: Secțiunea OFF – ”Miezul verii la miază-vest” de Tracy Letts (1 oră și 30 minute)
22.30 – Teatrul Arca: ”Iubirea e un lucru foarte mare” de Ion Băieșu (1 oră și 20 minute)

MIERCURI, 12 SEPTEMBRIE 2012
17.00 – Club UNITER: ”Chutney” după Banana Yoshimoto (55 minute)
18.00 – Teatrul de Comedie, Sala Nouă: ”Asta-i tinerețea noastră” de Keneth Lonnergan (1 oră și 20 minute)
19.00 – Teatrul Apropo: ”Statuia Libertății” de Vasili Sigarev (CLUJ) (55 minute)
20.00 – Teatrul LUNI de la Green Hours: ”Cheia Succesului” după Allan Benett (50 minute)
21.00 – Teatrul TABU / Legere Live: ”Cenestezica” de Alex Roșca (60 minute)
22.30 – unteatru: ”Ce zile frumoase!” de Samuel Beckett (1 oră și 20 minute)

JOI, 13 SEPTEMBRIE 2012
17.00 – Teatrul În Culise: ”Night On Earth” după Jim Jarmush (45 minute)
18.00 – Teatrul Arca: ”Emigreișăn Drim” după Ioan Peter (1 oră și 20 minute)
19.00 – Godot CafeTeatru: ”Bullets over Lipscani” după Woody Allen (60 minute)
20.00 – unteatru: ”Zorba” după Nikos Kazantzakis (1 oră și 45 minute)
20.30 – Teatrul de Sufragerie: ”camil. un oarecare” de Răzvan Ropotan (60 minute)
21.00 – Teatrul LUNI de la Green Hours: Secțiunea OFF – ”Artă” de Yasmina Reza (1 oră și 15 minute)
22.00 – Teatrul Apropo: ”Război să fie!” după Hermann Hesse (SIBIU) (60 minute)
23.15 – Teatrul TABU / Legere Live: Secțiunea OFF – ”Ostinato” de Cristi Juncu (TG.MUREȘ) (60 minute)

VINERI, 14 SEPTEMBRIE 2012
17.00 – Teatrul Arca: ”Prima Dată” de Michal Walczak (1 oră și 25 minute)
18.00 – Godot CafeTeatru: ”Acțiunea se petrece la conacul moșiei” de A.P. Cehov (1 oră și 10 minute)
19.00 – Teatrul Apropo: Sectiunea OFF – ”Closetul Servitorilor” de Katalin Thuroczy (TG.MUREȘ) (60 minute)
20.30 – Teatrul TABU / Legere Live: ”Monstrul” de Adrian Țofei (50 minute)
21.30 – Teatrul de Comedie, Sala Nouă: PREMIERĂ ÎN FESTIVAL – ”A Junk Tango Story” de Chris Simion (1 oră și 10 minute)
22.00 – Teatrul de Sufragerie: ”Acasă” de Ștefan Caraman (60 minute)
23.00 – unteatru: ”Frumoasa calatorie a urșilor panda… ” de Matei Visniec (1 oră și 20 minute)

SÂMBĂTĂ, 15 SEPTEMBRIE 2012
14.00 – Godot CafeTeatru: Conferință deschisă – ”Starea mișcării teatrale independente în România”
17.00 – Teatrul de Comedie, Sala Nouă: Secțiunea OFF – „Heil Love” de Galea Bobeicu – Teatru-Dans (50 minute)
18.00 – Teatrul Apropo: ”Ai uitat să stingi lumina” (teatru-dans) (35 minute)
18.30 – Teatrul În Culise: “Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vişniec (1 oră și 20 minute)
19.00 – Teatrul Arca: ”Emigranții” de Slawomir Mrozek (1 oră și 15 minute)
20.00 – unteatru: ”Sub Pământ” de Mihaela Mihailov (1 oră și 20 minute)
21.00 – Club UNITER: Spectacol Invitat – Trupa Improvisneyland (1 oră și 15 minute)
22.00 – Teatrul Apropo: ”norway.today” de Igor Bauersima (1 oră și 10 minute)
23.00 – Teatrul TABU / Legere Live: ”Monoloagele Vecinului” de Laurențiu Bănescu (50 minute)

DUMINICĂ, 16 SEPTEMBRIE 2012
16.00 – Teatrul LUNI de la Green Hours: ” Ficțiuni Mici de România” după Regis Jauffret (60 minute)
18.00 – Teatrul de Comedie, Sala Nouă: Secțiunea OFF – ”Chip de foc” de Marius von Mayenburg (1 oră și 45 minute)
20.00 – Sala ARCUB: Secțiunea OFF – „Carusel” de Cristian Osoloş (1 oră și 10 minute)
21.00 – Godot CafeTeatru: Spectacol Invitat – ”Marea iubire a lui Sebastian” după M. Sebastian (1 oră și 10 minute)
22.30 – Club ENERGIEA – Închiderea Festivalului. Festivitatea de Premiere. Concert ”Moonlight Breakfast”

Prețul unui bilet, valabil pentru o singură reprezentaţie: 5 LEI.
Biletele pot fi procurate de la teatrele organizatoare.
Rezervări: contact@teatrul.ro
Intrarea la Concertul de Închidere se va face pe bază de invitație.

Articole inrudite:

Jucarie.ro
Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest

Scrie-ne părerea ta

Spam protection by WP Captcha-Free