Săptămâna aceasta, teatrele bucureştene te invită la poveşti mai noi şi mai vechi, de la adaptări după William Shakespeare şi Vasile Alecsandri, până la intrigi clasice ruseşti sau spaniole. De neratat, spunem noi, este piesa “Hoţii de frumuseţe”, de la Teatrul Evreiesc de Stat, care îi are în distribuţie pe Florin Zamfirescu, Ştefana Samfira (tată şi fiică, doar în viaţă însă, nu şi pe scenă, unde ambii sunt actori buni şi atât), Medeea Marinescu, Ioana Pavelescu, Radu Micu şi Ionuţ Niculae.

Teatrul Naţional Bucureşti

Sala Mică: marţi, ora 20.00 – “Cinci femei de tranziţie”, de Rodica Popescu Bitănescu; joi, ora 20.00 – “Conul Leonida faţă cu reacţiunea”, de Ion Luca Caragiale; vineri, ora 20.00 – “Conul Leonida faţă cu reacţiunea”, de Ion Luca Caragiale; sâmbătă, ora 19:30 – “Doi x Doi”, de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter; duminică, ora 20:00 – “Scara pisicii”, de Katalin Thuróczy.

Sala Mare: miercuri, ora 19.30 – “Sinucigaşul”, de Nikolai Erdman; joi, ora 20.00 – “Sânziana şi Pepelea”, după Vasile Alecsandri; vineri, ora 20.00 – “Don Quijote”, după Miguel de Cervantes; sâmbătă, ora 20.00 – “Egoistul”, de Jean Anouilh; duminică, 19.30 – “Idolul şi Ion Anapoda”, de G.M. Zamfirescu.

 

Teatrul Bulandra

Sala “Toma Caragiu”: marţi, ora 19.00 – “Space Studio Lear(A)”, William Shakespeare, regia Andrei Şerban; miercuri, ora 18.30 – “O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, regia Doru Ana ; vineri, ora 18.30 – “O scrisoare pierdută”, de I. L. Caragiale, regia Doru Ana.

Sala “Liviu Ciulei” (Laborator): miercuri, ora 20.00 “- Arlechino moare?”, de Nikolai Evreinov, un atelier condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, ora 20.00 – “Şarpele în iarbă”, Alan Ayckbourn, regia Emil Hoştină; sâmbătă, ora 19.00 – “Moartea unui comis voiajor” de Arthur Miller, regia Felix Alexa; duminică, ora 19.00 – “Moartea unui comis voiajor” de Arthur Miller, regia Felix Alexa.

 

Teatrul Odeon

joi, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”, de Ion Luca Caragiale, regia Mircea Cornişteanu; vineri, ora 19.00 – “Natură moartă cu nepot obez”, de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; sâmbătă, ora 19.00 – “Ascensiunea lui Arturo Ui poate fi oprită”, de Bertolt Brecht, regia Dragoş Galgoţiu; duminică, ora 11.00 – “Clasic e fantastic – Copilăria lui Mozart”, regia Monica Ciuta; duminică, ora 19.00 – “C.F.R. – Cometa, copilul şi căţelul”, după I. L. Caragiale, regia Alexandru Dabija.

 

Teatrul de Comedie

Sala Radu Beligan: miercuri, ora 19.00 – “Un cuplu ciudat”; joi, ora 19.00 – “Elling”; vineri, ora 19.00 – “Clinica”; sâmbătă, ora 19.00 – “O scrisoare pierdută”; duminică, ora 19:.00 ” – Avarul îndrăgostit”.

Sala Studio: vineri, ora 19.30 – “Stăpânii rulotei”, sâmbătă, ora 19-30 “Crize”; duminică, ora 19.30 – “Fata de mătase artificială”.

 

Teatrul Evreiesc de Stat

marţi,  ora 19.00- “Jocul regilor”; miercuri, ora 16.oo – lecturi din Herta Muller, de Maia Morgenstern, Geni Brenda, Mircea Drîmbeanu; vineri, ora 20.00 – “Hoţii de frumuseţe”; sâmbătă, ora 20.00 – “Hoţii de frumuseţe”; duminică, ora 11.00 – “Mic şi al dracu”; ora 19.00 – “Stele rătăcitoare”

 

Teatrul Masca

joi, ora 17.00 – “Ziua Unirii” (metrou); ora 19.00 – “Canarul albastru”, vineri, ora 19.00 – “Comedia erorilor”; sâmbătă, ora 12.30 – “Statuile” (metrou); ora 19.00 – “Când dragostea poartă pâslari”; duminică, ora 11.00 – “O locomotivă şi o gară”, ora 19.00 – “Ţara de unde vin îngerii degeaba”.

 

Teatrul Metropolis

luni, ora 19.00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag; marţi, ora 19.00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag; miercuri, ora 20.00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag; joi ora 19.00 – “Ţarul Ivan îşi schimbă meseria”, de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag.

 

Teatrul ACT

luni, ora 19.00 – “Iluzii” de Ivan Vârâpaev; marţi, ora 19.00 – “Iluzii” de Ivan Vârâpaev; miercuri, ora 19.00 – “Dumnezeu de a doua zi” de Mimi Brănescu, regia Claudiu Goga; joi, ora 19.00 – “Capra cu trei iezi”, după Ion Creangă – Un studiu gastronomic – regia Alexandru Dabija; sâmbătă, ora 19.00 – “Fidelitate”, de Chazz Palminteri, regia Dragos Campan.

Articole inrudite:

Jucarie.ro
Recommend to friends
  • gplus
  • pinterest

Scrie-ne părerea ta